HomeStep

Panele podłogowe

Dlaczego warto zlecić pomiar i montaż podłóg fachowcom?

W nowym domu lub mieszkaniu panele podłogowe układane są zazwyczaj po zakończonych pracach „mokrych”. Ściany powinny być wykończone, by uniknąć późniejszego zabrudzenia, a nawet uszkodzenia położonej już podłogi. Z kolei gdy odnawiamy swoje cztery kąty, wymieniając tylko stare panele na nowe, warto zadbać także o nowe odpowiednie podłoże. Powierzchnia, na której będzie położona podłoga, powinna być równa i czysta. W zależności od rodzaju paneli można przeprowadzić montaż indywidualnie albo skorzystać z pomocy fachowców. Dlaczego warto zlecić to zadanie właśnie im?


Pomiar i doradztwo na miejscu inwestycji

Montaż drewnianej podłogi to czynność, która wymaga doskonałej organizacji pracy oraz dokładności, dlatego coraz więcej osób zleca takie zadanie specjalnej ekipie. Ważny jest także odpowiedni pomiar twardości oraz wilgotności podłoża — bez niego miejsca łączenia szczególnie wrażliwe takie jak systemy mocowań paneli mogą szybko ulec degradacji. Ma to także ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania podłogi. Fachowcy na miejscu są również w stanie precyzyjnie wyliczyć, ile paneli będzie potrzebne na dane pomieszczenie. Pozwoli to zaopatrzyć się w odpowiednią ich ilość, a remont przebiegnie szybciej i sprawniej.

Niezbędne narzędzia potrzebne do montażu paneli

Do ułożenia paneli potrzebne będą narzędzia pomiarowe takie jak: kątownik, miara, a także poziomnica. Niezbędne mogą okazać się również kliny dylatacyjne, które mają za zadanie ustabilizować podłogę. Przyda się także piła tarczowa do przycinania paneli podłogowych. Z pomocą tych dedykowanych przyrządów ułożenie desek wykonane będzie precyzyjnie, a co ważne — w krótkim czasie. Nie każdy jednak posiada, taki sprzęt w swoim domu. Dlatego panele podłogowe z montażem to najlepsza opcja, jaką można wybrać — specjaliści posiadają odpowiednie narzędzia do wykonywania opisywanych prac. Dzięki temu nie trzeba szukać właściwych przyborów do ułożenia podłogi.

Panele podłogowe z montażem

Błędy popełniane przy samodzielnym montażu paneli

Aby panele podłogowe odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą być ułożone w prawidłowy sposób. Wiele osób kładzie je niepoprawnie, jeśli nie jesteś więc pewny swoich sił w tym zakresie, pomyśl o wynajęciu profesjonalnej ekipy montażowej. Jednymi z najczęściej popełnianych błędów podczas układania paneli są:

  • montaż na zbyt wilgotnym podłożu, który może spowodować powstanie pleśni;
  • montowanie paneli od razu po przywiezieniu ze sklepu. Potrzebują one zwykle przynajmniej 48 godzin, aby dopasowały się do temperatury panującej w pomieszczeniu;
  • niewłaściwe przygotowanie podłoża bądź brak zastosowania odpowiedniego podkładu. W konsekwencji podłoga może uginać się lub skrzypieć;
  • niezachowanie odstępu dylatacyjnego między powierzchnią podłogi a ścianami. Brak szczelin będzie skutkować wybrzuszeniem i niszczeniem paneli.

Montaż paneli można wykonać samemu, oczywiście potrzeba do tego odpowiednich narzędzi i materiałów. Ważne też, by przeczytać instrukcję, w której znajdują się zalecenia producenta co do odpowiedniego sposobu łączenia. Podczas układania paneli można popełnić naprawdę wiele błędów, dlatego w ostatnim czasie zdecydowana większość osób decyduje się na kupno paneli podłogowych wraz z ich montażem wykonywanym przez fachowców. Prawidłowo zamontowane będą prezentować się pięknie i mogą posłużyć wiele lat.