HomeStep

drzwi przeszklone toledo

Drzwi wewnętrzne – jak dobrać je do konkretnego pomieszczenia?

Drzwi wewnętrzne to jeden z ważniejszych elementów wykończeniowych w domu bądź mieszkaniu. Zapewniają prywatność, a także mają znaczący wpływ na charakter całego pomieszczenia. Z tego powodu decyzja o ich zakupie powinna być dobrze przemyślana. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak dopasować drzwi wewnętrzne.


Dopasowanie drzwi do innych elementów wykończeniowych

Drzwi nie tylko zapewniają prywatność, ale również pełnią funkcję dekoracyjną — powinny być wkomponowane kolorystycznie w całość otoczenia. Do czego je więc dopasować?

  • Do podłogi – warto zdecydować się na drzwi o tej samej (lub podobnej) barwie i fakturze co posadzka. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór białych drzwi, które sprawdzą się świetnie do ciemnych oraz jasnych paneli.
  • Do koloru ścian – najbezpieczniejszym połączeniem jest dobranie kolorów różniących się o jeden-dwa tony od siebie lub o podobnym nasyceniu. Jeśli ściany w pokoju są inne niż w kuchni, łazience czy sypialni, określa się odcień, który jest dominujący i do niego dobiera drzwi tego samego koloru.
  • Do wielkości pomieszczeń – jeśli pokój jest niewielki, a także słabo nasłoneczniony, warto dobrać drzwi w jasnym kolorze, by nie przytłoczyły całej przestrzeni. Rozjaśnią one pomieszczenie, jak również optycznie je powiększą.
  • Do ram okiennych – dopasowanie do siebie stolarki okiennej oraz drzwiowej to zawsze dobre rozwiązanie. Jeśli ramy okien są drewniane, można dobrać do nich drzwi wewnętrzne z tego samego materiału — z jasnych bądź ciemnych gatunków drewna.
drzwi pełne ERKADO Forteca

Drzwi wewnętrzne pełne — gdzie się sprawdzą?

To dobry wybór, jeśli wysoko cenimy sobie prywatność domowych pomieszczeń. W związku z tym drzwi wewnętrzne pełne sprawdzą się świetnie do sypialni, gabinetu oraz do łazienki. Warto również zaznaczyć, że zapewniają one o wiele lepszą izolację akustyczną, a także termiczną od tych z przeszkleniem. Różne modele takich drzwi możecie znaleźć w ofercie firmy DRE, Erkado, Porta czy też Voster.

Drzwi wewnętrzne przeszklone do niewielkich wnętrz i nie tylko

Dostępne są z różną ilością, a także stopniem przezroczystości przeszkleń. Świetnie nadają się do pomieszczeń małych i słabo oświetlonych. Do wyboru mamy szkło przezroczyste, półprzezroczyste lub całkowicie matowe, co umożliwia dopasowanie najbardziej odpowiedniego modelu do własnych potrzeb. Świetnie sprawdzą się w korytarzu, pokoju dziecięcym czy też kuchni.

Jak widać, na rynku wnętrzarskim jest naprawdę spory wybór drzwi pod względem kolorystycznym i nie tylko. Mamy nadzieję, że od teraz ich dobór do konkretnego pomieszczenia będzie zdecydowanie ułatwiony! Estetyka, funkcjonalność czy jeszcze inne cechy — na co Wy głównie zwracacie uwagę przy zakupie drzwi?