Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe wybrać?
Przyjemnie ciepła podłoga, brak widocznych grzejników oraz oszczędności na rachunkach to zalety, które powodują, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Aktualnie stosowane jest już nie tylko w łazienkach, ale również w salonach, kuchniach, sypialniach, pokojach dziecięcych, a nawet w korytarzach. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wybrać panele na ogrzewanie podłogowe, aby system grzewczy działał bez zarzutu, a przyjemne ciepło rozchodziło się równomiernie po całym domu.
System ogrzewania a panele podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów zapewnienia przyjemnego ciepła w domu. Wyróżniamy jego dwa rodzaje:
- elektryczne – można je położyć na już istniejącą posadzkę, dlatego nadaje się nie tylko do domu jednorodzinnego, ale też do mieszkania w bloku;
- wodne – jego koszty są znacznie niższe od elektrycznego. Sprawdzi się w domkach jednorodzinnych zamieszkiwanych przez cały rok.
Dobór paneli do ogrzewania podłogowego – na co zwrócić uwagę?
Idealna grubość panelu przy ogrzewaniu podłogowym powinna wynosić od 8 do 9 mm. Zbyt gruba okładzina może spowodować, że opór cieplny będzie za duży i ogrzewanie będzie mało efektywne. Z kolei cieńsze deski są mniej odporne na uszkodzenia, a ze względu na niską trwałość bardzo szybko mogą zacząć się odkształcać i rysować. Ta zasada nie dotyczy paneli winylowych, które dzięki materiałowi nie ulegają uszkodzeniom i nie zmieniają swojego kształtu. Ten rodzaj zastosowanej okładziny może być cieńszy. Panele winylowe Quick-Step dzięki wytrzymałemu rdzeniowi są odporne na uderzenia i wgniecenia oraz na działanie wysokiej temperatury, a to sprawia, że doskonale sprawdzą się w niejednym pomieszczeniu z system ogrzewania podłogowego.
Panele laminowane sprawdzą się przy ogrzewaniu wodnym, natomiast winylowe dedykowane są zarówno do pierwszej, jak i drugiej instalacji, ale tylko, gdy są zatopione w posadzce – nie należy ich montować bezpośrednio na maty grzewcze. Duży wybór paneli laminowanych, które są niezwykle proste w montażu i spełnią wszystkie wymagania systemu ogrzewania podłogowego, proponuje znany producent SWISS KRONO. Kolekcja podłóg PLATINIUM oraz AURUM dzięki unikatowej strukturze 3D doskonale naśladuje strukturę desek naturalnych. Panele tego typu są wytrzymałe, świetnie pochłaniają dźwięk, są odporne na promieniowanie UV, a także łatwe w utrzymaniu czystości.
Współczynnik oporu ciepła paneli
Przy wyborze paneli oraz przeznaczonego pod nie podkładu istotny jest również współczynnik oporu ciepła, który jest określany literą R. Zgodnie z normą europejską można zastosować posadzkę i podkład o łącznej oporności ciepła do 0,15 m2 K/W. Przed wyborem paneli warto najpierw zapoznać się z oznaczeniami producentów, które pozwolą wybrać model efektywnie współgrający z ogrzewaniem podłogowym.
Wcześniej ogrzewanie podłogowe można było montować wyłącznie z płytkami. Dziś jednak stosuje się je również w połączeniu z innymi materiałami. Teraz już wiesz, na co postawić, by cieszyć się funkcjonalną i przewodzącą ciepło podłogą. Wybierając panele do ogrzewania podłogowego, pod uwagę weź zatem zarówno aspekt wizualny, jak i ważne parametry techniczne.