Feniks Poznań

Feniks Poznań

podłoga z paneli winylowych quickstep

Panele winylowe – wiedza, którą warto mieć

Jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, rodzajów paneli podłogowych jest kilka. Ostatnio przyglądaliśmy się tym laminowanym, a dziś zatrzymamy się na dłużej przy podłodze winylowej. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju paneli? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przybliżmy ważne zalety tego typu produktów.


Panele winylowe wytwarzane są z tworzywa sztucznego – polichlorku winylu. To właśnie od niego pochodzi nazwa tego rodzaju podłogi. Mają one strukturę warstwową i mogą mieć dowolny wzór oraz kształt. Technologia wykorzystywana przy produkcji winyli umożliwia upodobnienie wizualnie tego produktu z tworzywa sztucznego do materiałów pochodzenia naturalnego. Popularnymi rozwiązaniami są te imitujące drewniane deski lub kamienne płytki. Opcji jest wiele, dlatego łatwo jest dopasować winyle do różnych stylów wnętrz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli winylowych?

Przy wyborze paneli winylowych warto zwrócić uwagę na ich grubość, a także, podobnie jak w przypadku laminowanych, na klasę użyteczności danego modelu. Ta określona jest dwiema cyframi. Pierwsza definiuje rodzaj lokalu/budynku (2 – domowy, 3 – komercyjny/publiczny, 4 – przemysłowy), a druga intensywność ruchu w przestrzeniach (1 to niskie natężenie, 2 – średnie i 3 – wysokie), do których przeznaczone są panele.

panele laminowane w jadalni

Poza klasą użyteczności przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na to, jaki montaż paneli winylowych jest wymagany przy danym modelu. Może być to ułożenie w systemie pływającym (np. na klik) bądź metoda na klej. Ten pierwszy sposób jest rozwiązaniem łatwiejszym niż klejenie i można podjąć się takiego montażu nawet samodzielnie. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na rekomendacje producenta dotyczące podłoża, a także wymagań co do użycia odpowiedniego podkładu. Stosowanie się do tych zaleceń ma znaczenie zarówno dla użytkowania podłogi, jak i zachowania okresu gwarancji.

Zalety paneli z PVC

Wiemy już, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze podłogi z PVC. Jakie są jednak jej konkretne zalety? Panele winylowe są trwałe – odporne na blaknięcie i zarysowania. Charakteryzuje je także wodoodporność, dlatego mogą być montowane w łazience czy kuchni. Ponadto z reguły nadają się do użycia z ogrzewaniem podłogowym – są cienkie, dobrze przewodzą więc ciepło. Kolejną zaletą podłogi winylowej stanowi fakt, że jest ona cicha w użytkowaniu, dobrze sprawdzi się więc w sypialni czy pokoju dziecięcym. Winyle łatwo jest utrzymać w czystości. Wystarczy je odkurzyć, a przy silniejszych zabrudzeniach umyć wodą z łagodnym detergentem, np. z dedykowanym do nich płynem.

Panele winylowe posiadają wiele zalet, dlatego zyskują popularność. Są dobrym rozwiązaniem zarówno do przestrzeni mieszkalnych, jak i komercyjnych. Dzięki temu, że dostępne są w rozmaitych wzorach, dopasowanie idealnych modeli nie powinno stanowić problemu. Jeśli zdecydujemy się na ich zakup, warto zabezpieczyć się i kupić więcej egzemplarzy – w razie konieczności wykonania ewentualnych docinek.