Wszystko, co warto wiedzieć o podłodze pływającej
Prace wykończeniowe w domu, jak również remont mieszkania, wiążą się z wyborem odpowiednich podłóg. Bez dwóch zdań ma to ogromne znaczenie dla użyteczności oraz estetyki w danym pomieszczeniu. W dzisiejszym wpisie omówimy technologię układania posadzki, jaką jest podłoga pływająca. Czy jest to dobre rozwiązanie?
Podłoga pływająca to nic innego jak posadzka, która nie ma stałego mocowania do podłoża. Jej ogromną zaletą jest to, że nadaje się do użytkowania bezpośrednio po montażu. Pomiędzy podłogą a ścianami pozostawia się szczelinę o szerokości ok. 1 cm – jest to tak zwana dylatacja obwodowa, która sprawia, że podłogi mogą swobodnie zmieniać swoje rozmiary pod wpływem działania temperatur bądź wilgoci. To oczywiście zjawisko naturalne i nie stanowi zagrożenia dla trwałości nawierzchni podłogowej. W takim systemie można stworzyć podłogę z paneli winylowych bądź laminowanych.
Przygotowanie podłoża
Praktycznie każde panele podłogowe nadają się do stworzenia podłogi pływającej, jednak zanim do tego dojdzie, trzeba zastosować odpowiednie podłoże. Do tego będą nam potrzebne materiały służące do wykonania izolacji akustycznej. Trzeba także odpowiednio przygotować wylewkę. Cały proces jest bardzo prosty i składa się z następujących kroków:
- przygotowania nawierzchni – sprawdzamy, czy posadzka jest równa, a następnie oczyszczamy powierzchnię z zabrudzeń,
- zabezpieczenia przed wilgocią – na wylewce układamy folię paroizolacyjną, łącząc ją za pomocą taśmy wodoodpornej na zakładkach,
- wykonania izolacji – umieszczamy podkład (piankowy, tekturowy bądź korkowy), który poprawi właściwości cieplne i akustyczne posadzki,
- montażu podłogi pływającej – łączymy panele bądź deski metodą na „klik” lub docisk. Pamiętajmy, by pod uwagę wziąć konieczność wykonania dylatacji,
- założenia listew – ukrywamy wszystkie szczeliny dylatacyjne. Dzięki temu podłoga pływająca będzie wyglądała estetycznie.
Pływająca podłoga może zostać zamontowana również na: betonowej posadzce, wylewce jastrychowej, wykładzinach PVC, płycie OSB 3, na starych parkietach klejonych bądź płytkach ceramicznych.
Podłoga pływająca jest bardzo uniwersalna, sprawdzi się zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniu w bloku. Tłumi dźwięki dobiegające z poddasza użytkowego, a także górnych kondygnacji budynku. Co więcej, można ją szybko zdemontować, a następnie położyć w to miejsce nową nawierzchnię, co pozwala na szybką zmianę wystroju wnętrza.
Pływająca podłoga to rozwiązanie trwałe, estetyczne i niedrogie, które sprawdza się w wielu przestrzeniach. Łatwy sposób montażu, a także komfort akustyczny przemawiają za wyborem tego sposobu układania posadzek. Koszty materiałów do przygotowania podłogi pływającej są naprawdę niewielkie. A w naszym sklepie znajdziecie ogromny wybór paneli, w wielu wymiarach, kolorach i fakturach, które można wykorzystać do stworzenia właśnie takiej nawierzchni.